Dodanie zdarma !
Pri objednávke
nad 30€ ! (v rámci BA)
Najchutnejšie risotto sa dosiahne z ryže, ktorá sa pri varení čiastočne rozpadne, aby vznikla lepkavá a krémová štruktúra, ale zrnko ryže musí napriek tomu ostať na skus pevné. V Taliansku sa pestuje niekoľko odrôd ryže na risotto, z toho sú tri ozaj mimoriadne a to ryža Arborio, Carnaroli alebo Vialone Nano.
Talianske risotto sa pripravuje iným spôsobom, než sú u nás na Slovensku ľudia zvyknutí. Ryža sa v žiadnom prípade nepreplachuje, zabudnite na pomer 1:2 (t.j. 1 odmerka ryže, 2 odmerky vody, soľ a pokrievka...). Samozrejme, že z takto uvarenej ryže dosiahnete chutný pokrm, ale nie risotto.
Taliani vsypávajú ryžu priamo z obalu do horúceho maslového alebo olejového základu na osmaženú cibuľku, ryža sa mierne osmaží a pomalým, postupným prilievaním vývaru,tekutiny,vody...a takmer neustálym premiešavaním cca. 20 min. sa dosiahne výborný pokrm.
(Uvedené informácie sú získané z knihy KLASICKÁ ITALSKÁ KUCHYNĚ - Marcella HAZAN - ocenené a uznávané recepty najlepšej talianskej kuchárky)
Ak si pripravujete risotto z plodov mora (mušle, krevety, losos, tuniak...), jedinou tekutinou, ktorú budete prilievať bude voda. Pri príprave iných variant risotta sa doporučuje používať mäsový vývar (hovädzí alebo teľací), v žiadnom prípade sa nedoporučuje kurací vývar,
alebo môžete použiť vývar zeleninový.
Množstvo vývaru cca 2,0 - 2,5 litra
1 ošúpaná mrkva
1 olúpaná cibuľa
1-2 stonky zeleru
1/4 -1/2 červenej alebo žltej papriky (očistenej)
1 malý zemiak, ošúpaný
1 čerstvú paradajku (ak nie je, použite konzervovanú)
2,25 kg hovädzieho, teľacieho a kuracieho mäsa. (doporučujú sa napr. hovädzie rebrá, kúsok pekného hovädzieho alebo telacieho, ktoré po vývarke použijete k nejakému inému jedlu, pár špikových kostí, malý kúsok kuracieho mäska). Z tohto množstva by nemali mať kosti viac, než 1 kg.
Všetky ingrediencie dajte do jedného hrnca, zalejte ich vodou tak, aby bola nad nimi ešte aspoň 5 cm. Čiastočne zakryte pokrievkou a priveďte vodu k varu. Potom stiahnite plameň. Postupne treba zbierať penu, ktorá pri varení vzniká. Varíme 3 hodiny. Po dovarení sa vývar precedí cez kovový cedník, do ktorého sa doporučuje vložiť papierový obrúsok na zachytenie tukov do keramickej alebo plastovej nádoby.
Získate cca. 2 až 2,5 l kvalitného, domáceho a chutného vývaru. Nezakrytý vývar necháme úplne vychladnúť. Potom ho vložíme, najlepšie na celú noc, do chladničky, aby tuk stuhol a vyplával hore. Ten na druhý deň vyberte a vyhoďte. Vývar vydrží v chladničke 3 dni, ak ho nespotrebujete, zamrazte ho po cca. 400-500 ml.
Množstvo vývaru cca 3 litre.
(recept z knihy DOBRÝ ROK od Pavla Liptáka - 4 ročné obdobia v kuchyni)
1 feniklová buľva (rozkrojená na štvrtiny)
1 cibuľa (rozkrojená na štvrtiny)
1 ošúpaná mrkva
1 zelerová stonka
1/2 póru (prekrojeného)
4 strúčiky cesnaku
zväzok hladkolistej pretržlenovej vňate
5 bobkových listov
1/2 kávovej lyžičky tymiánu
1/2 káv.lyž. čierneho korenia
1 káv. lyž. soli
Všetky suroviny vložíme do hrnca, zalejeme studenou vodou a privedieme do varu. Potom znížime plameň a varíme 1 hodinu. Potom vývar scedíme a zamrazíme.